העולם מתחמם, רמת החיים עולה, והשאלה המתבקשת היא לא האם לקנות מזגן, אלא איזה לבחור מתוך ההיצע העצום הקיים ומה תהיה הבחירה המושלמת עבורנו. מדריך קצר ולעניין.

מאת: תמי וינצברג

 

אז מהו מזגן מושלם? תלוי כמובן את מי שואלים. על פי משה לבקו, המהנדס הראשי של אלקטרה מיזוג אוויר ואקלים, זהו מזגן שמספק לבני הבית את נקודת האיזון המיטבית שבין תנאים אקלימיים (טמפרטורה, לחות) ודירוג אנרגטי לבין עיצוב ותקציב. “מגוון ההיצע ללקוח הוא רחב מאוד, ובעצם מה שצריך להחליט הוא מה בדיוק אנחנו צריכים ורוצים. האם, למשל, אנחנו רוצים להשקיע תקציב גדול יותר כדי ליהנות ממזגן סמוי? או שאנחנו בוחרים במזגן עילי, ומקדישים חלק גדול יותר מהתקציב לטכנולוגיה מתקדמת?”.


כדי לקבל את ההחלטות האלה, צריך לדעת מהו ההיצע הקיים בשוק, וההיצע הזה נבדק בשני מישורים: מבנה המזגן והטכנולוגיה שבה הוא עובד.
תראו, תראו – היחידות הפנימיות

את מקומם של מזגני החלון ה”עתיקים” ושל המזגנים התחתיים גדולי הממדים, תפסו בשנים האחרונות שלושה סוגים עיקריים של מזגנים:
מזגן עילי – יחידה פנימית העשויה לרוב מחומר פלסטי מעוצב ומסוגנן, ותלויה על הקיר כשהיא גלויה לעין. ניתן לחבר כל יחידה כזו לבד ליחידה חיצונית משלה (“מזגן מפוצל”) בנפרד, או ביחד עם יחידות פנימיות נוספות ליחידה חיצונית משותפת (מערכת מולטי אינוורטר או מיני VRF).

מזגן סמוי – יחידה פנימית המותקנת כשהיא סמויה מהעין, מעל תקרה מקומית מונמכת (כמו בכניסה לחדר בגבולות של בין הארון לקיר הצדי) או מאחורי קיר גבס כפול. האוויר נזרק לחדר דרך תעלה קצרה או ישירות מהקיר, כשרק המפזר לאספקת אוויר והתריס לאוויר חוזר, גלויים לעין. אלה יכולים להשתלב בכל חלל מעוצב, תוך שמירה על אסתטיקה מירבית.


מזגן מיני מרכזי – מוכר גם כ”מזגן מתועל”. מדובר ביחידה אחת, שמזרימה את האוויר באמצעות תעלות (פח או שרשוריות) לחללים השונים בבית. על מנת למקסם את הנוחות ואת החיסכון בצריכת החשמל, מומלץ מאד להתקין בתעלות מגופים (דמפרים), המווסתים את ספיקת האוויר לכל חדר בהתאם לטמפרטורה הרצויה בו ואף מאפשרים לנתק את אספקת האוויר לחדרים שאינם בשימוש. בדומה למזגן הסמוי, כל המערכת נסתרת מהעין. גם סוג זה של מזגנים ניתן לקבל בטכנולוגיה הרגילה או בטכנולוגיית אינוורטר.

הטמפרטורות עולות, הטכנולוגיה מתקדמת
אחרי שהחלטתם אם אתם רוצים מזגן גלוי, סמוי או שילוב בין הסוגים השונים, הגיע הזמן לקבל החלטה דומה גם ביחס לטכנולוגיה שתעמוד בבסיסו. אז מה האפשרויות הקיימות?
מיזוג רגיל – מתבסס על מדחס הפועל לסירוגין. כאשר הטמפרטורה בחדר גבוהה או נמוכה מהרצוי (קירור או חימום, בהתאמה), היחידה החיצונית ובה המדחס, פועלת במלוא התפוקה שלה. כאשר הטמפרטורה בחדר משתווה לזו המבוקשת, היחידה החיצונית מפסיקה לפעול. מחירו של מזגן כזה נמוך ביחס לאפשרויות האחרות, אולם הצריכה האנרגטית שלו גבוהה יחסית, והטמפרטורה בפועל “מתנדנדת” בטווח של 2 מעלות.


אינוורטר – טכנולוגיה מתקדמת, המבוססת על מדחס המספק קירור או חימום בתפוקה משתנה, בהתאם לעומס התרמי העכשווי בחדר בכל נקודת זמן. כיוון שעומס זה משתנה לאורך היממה, נדרשת רוב הזמן הפעלה חלקית, מה שהופך את מזגני האינוורטר לבעלי יעילות אנרגטית גבוהה. משמעות הדבר: הוצאות החשמל לאורך זמן קטנות משמעותית בהשוואה למזגן בטכנולוגיה הישנה. משום כך, למרות שהוא יקר יותר בשלב הרכישה, ההשקעה בו משתלמת יותר בטווח הארוך. בנוסף, בזכות הפעולה הרציפה של המדחס, תוך שינוי בקצב העבודה, מזגני האינוורטר שומרים על טמפרטורה אחידה בחלל ותורמים להרגשה נוחה יותר.

על בסיס טכנולוגיית האינוורטר קיימים סוגים שונים של מערכות:
מזגן מפוצל, המורכב מיחידה פנימית אחת מול יחידה חיצונית אחת. ניתן להתקין כל אחד מהמזגנים שהוזכרו בתחילה על בסיס טכנולוגיה זו.
מערכת מולטי אינוורטר, המבוססת על יחידה אחת חיצונית המזינה עד 5 יחידות פנימיות (מכל הסוגים), אותן ניתן להפעיל בנפרד ולספק טמפרטורה שונה בכל חדר. מערכת זו מתאימה במיוחד לדירות, שבהן המקום ליחידות החיצוניות מוגבל.
מיני VRF – בדומה למולטי אינוורטר, מבוסס על יחידה אחת חיצונית, אבל מאפשר לחבר יותר יחידות פנימיות ובתפוקות גבוהות יותר. כדי להקל על התהליך בבחירת גודל המזגן מפוצל, ניתן להיעזר, למשל, באתר האינטרנט של “אלקטרה”, בו תתבקשו לענות על 4 שאלות פשוטות (מספר החדרים שתרצו למזג, שטח המיזוג, מיקום הדירה בבניין ואיזור גאוגרפי) ובסיומן תקבלו רשימה של המזגנים המתאימים לכם.
זאת, בנוסף למוקד שירות שבו יסייעו לכם במידע וייעוץ מקצועי. בכל מקרה, בשל המגוון הרחב, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע.

השאירו לנו הודעה ונשמח לייעץ לכם לבחירת מזגן:

Facebook
Twitter
PINTEREST