איכות השינה נקבעת ע”י מרכיבים רבים: אישיים, סביבתיים, פיזיים, ארגונומיים, פסיכולוגיים ועוד.

משקל רב ניתן, ובצדק, לאיכות המזרון והתאמתו. לרכיב “המיטה” באיכות השינה, משמעויות רבות ולא תמיד שוקלים את השפעתן באופן מלא ומיטבי.

אין חולק על חשיבות איכות השינה כמרכיב חיוני לבריאות, נינוחות, חיוניות ויעילות.

רכישת מיטה מותאמת ויעילה מהווה חוליה ראשונית הכרחית בשרשרת המקיימת “לילה טוב”…

המיטה מהווה את האלמנט המרכזי והדומיננטי בכל חדר שינה: חדר ההורים, הילדים, האורחים וכד’.

הפעם, נתמקד בעיקר במיטת “ההורים”, המיטה הזוגית.

ישנם שלושה שלבים התחלתיים, עוד בטרם ניגשים לבחור את המיטה עצמה.

השלב הראשון איסוף נתוני הרקע : גודל המרחב הנתון (החדר), מידות (כולל גובה), צורה, מפלסים, מדרגות, פתחי דלת – מידות כולל ציר וכיוון פתיחה, ארונות קיר כולל שיטת פתיחת דלתות – הזזה או ציר ומידותיהן, מיקום ומידות חלונות כולל מרחב לפתיחה וסגירה, ריהוט מקובע כגון שולחנות קיר – שאינו ניתן להזזה אחר וכד’ .

השלב השני כולל את מיקום מערכות התשתית בחדר כגון מתגי תאורה, שקעי חשמל וטלפון, גופי חימום, אוורור מיזוג וכד’.

המרכיב השלישי הוא ה”תכסית”- מרכיבים הקיימים בחדר, שאומנם ניתנים להזזה , אך משיקולים אחרים נוספים ההעדפה להותיר אותם במקומם. לדוגמא- שידות בצדי המיטה, שידת איפור ומראה וכד’.

 

נתון משמעותי ראשוני הוא  האם קיים מזרון נתון או המזרון יותאם לאחר קבלת ההחלטה על גוף המיטה. במידה והמזרון קיים, ברור שיש להתחשב במידותיו כבסיס לכל החלטה ובמיוחד מידותיו, מורכב מיחידה אחת או שתיים וכד’.

 

לאחר איסוף הנתונים הראשוני, יש לקבל ההחלטה על מיקומה הפיזי של המיטה במרחב הנתון, בהתחשב בכל הנתונים הנ”ל, ובנוסף, בקווי התנועה בחדר (מעבר למקומות בתוך החדר ומחוץ כגון מרפסת או שירותים), כיוון רצוי ביחס לדלת הכניסה, ביחס לחלון נתון, היחס לסידור סימטרי או לא, “הזרימה הטבעית למעבר” (כניסה דו צדדית למיטה, נגישות לארונות, חלונות, שולחן איפור/עבודה), “מרחבי מעבר” סבירים לתפעול, תחזוקה, ניקיון של מרכיבים נוספים בחדר כגון ניקיון, פתיחה וסגירה של תריסים, מרחב עמידה מול מראה, מרחב הסתה של כיסא בעמדת שולחן וכד’.. מרחב סביר למעבר חופשי הוא 60 ס”מ אך מידות אלו חייבות להיקבע על פי נוחות המשתמשים ונתוני היסוד.

 

גודל המיטה נחלק בהכללה שאינה מחייבת ל”סטנדרט”- רוחב 140 ס”מ ואורך 190-200 ס”מ, “קווין סייז”- רוחב 150-160 ס”מ ואורך 200 ס”מ, ו”קינג סייז”-  רוחב 200-220 ס”מ ואורך 200-220 ס”מ.

גובה המיטה נגזר מגובה המזרון עם מצעים מעל גבי תשתית המיטה. הגובה נגזר מנוחיות המשתמשים ומידותיהם. יש לזכור שבמקרים רבים ההבדלים בין בני הזוג קיצוניים ויש לקבוע “פשרה” ממוצעת של נוחות ובטיחות. מרכיב הבטיחות בגובה המיטה משמעותי במיוחד בשימוש במיטה על ידי ילדים קטנים העשויים “להתגנב” למיטת ההורים בזמן חשיכה. הגובה בד”כ נקבע אך  ניתן לעתים לכוונון והתאמה חלקית בהתאם לנוחות המשתמשים.

 

המרכיב הבא הוא שיקול שימושים נוספים במיטה כגון לאחסון פנימי, לשימוש בדופן כתשתית לריהוט נוסף כגון כוננית, שידה, ספריה וכד’.

בבתים רבים מקובל לצרכי יעילות, לאחסן בגוף המיטה או מסעד הראש/ הרגליים , פריטים שונים כמצעים או לצרכי נוי ותצוגה. ישנם דגמים רבים המשלבים פונקציות מעשיות רבות בגוף המיטה . דגמים אחרי של מיטות ניתנים להסבה מובנית כשולחן עבודה, ספה וכד’.

שימוש  נוסף על ידי שימוש במנגנון להסתרת המיטה ע”י קיפול או הכנסתה/ הסתתה לכיס נסתר בארון קיר וע”י כך לאפר שימוש נוסף במרחב.

 

כעת ניתן לאפיין את המיטה עצמה: ראשית, הרכב החומרים מבחינת עמידותם, תחזוקה וניקיון, בטיחות באש, קיימות,  משקל, הרכב חומרי המשענת וצורתה, יציבות המיטה, האופציות לקיפול והובלה.

שנית, המנגנונים המשולבים הרצויים כגון אופציות לכיוון אישי לקיפול, מנגנוני חימום אינטגרליים, מערכות מולטימדיה, שליטה ובקרה, איכות המנגנונים ואופן פעולתם, תחזוקתם, מנגנוני בטיחות (מניעת “מעיכה”, חשמל), רעש מנועי הפעלה, אחריות ושירות, תקן.

 

המרכיב הבא הוא האסטטי-עיצובי. הצורה, השילוב במרכיבי רקע כגון אפיריון, סגנון שאר הריהוט בחדר, התאמת הצבע  והגוונים, המרקם, חומרי הציפוי והחיפוי. העיצוב בו תבחרו צריך להתאים למרחב הכללי, לאמירה האישית ולסגנון המאפיין אותה אך בעיקר להתאים לתחושתכם האישית.

 

המרכיב האחרון, עשוי לשמש גם כמרכיב פתיחה ראשוני: התקציב. כשמחליטים על תקציב לרכישת המיטה כדאי לזכור כי מיטה היא אמצעי משמעותי לנוחות ואיכות חיים, רהיט העשוי לשמש אותנו יומיום, ובמשך תקופה ארוכה. הבחירה המושכלת במיטה איכותית, גם אם יקרה יותר – משתלמת לטווח הארוך.

 

לבחירת המיטה המועדפת עליכם – לחצו כאן >>

Facebook
Twitter
PINTEREST