איך מוצאים אותה? על מה כדאי לשים לב? איך בוחנים התאמתה?

לפני הבחירה הגדירו את הצרכים והמגבלות
ראשית יש לבחון את המגבלות הקיימות: הגדרת תקציב, מידות המרחב הנתון, צבעים קיימים (קירות, רצפה, ריהוט דומיננטי וכד’), קווי זרימה ומעבר במרחב, כיווני ישיבה רצויים, מיקום פתחים וחלונות. שנית, יש לבחון מספר מקומות הישיבה הרצוי . בהמשך יש לבחון את צרכי השימוש בספה: ישיבה בלבד או אפשרות הסבה ללינה, סידור סטטי או דינמי, מודולארי או קבוע וכו’. בחירת ספה מוצלחת שתהיה יפה וייצוגית אך גם פרקטית ונוחה היא משימה מורכבת. לפני קבלת החלטה על סגנון ועיצוב חשוב שתבררו לעצמכם מה הצרכים הפרקטיים, שלכם, כמשפחה –  האם הספה נועדה לשרת גם ילדים ופעוטות, האם אתם נוהגים לאכול בסלון, מה תדירות השימוש והאירוח והאם היא משמשת גם את חיות המחמד שלכם. כשבידכם התשובות הגדירו המסגרת התקציבית. באופן זה הבחירה עשויה להיות מותאמת ונכונה יותר  עבורכם.

רצוי לדעת מהן המגמות הבולטות בתחום
את ההחלטות רצוי לבצע לאחר סקר לגבי האפשרויות השונות : לצד מערכת הישיבה המסורתית (1+2+3) צצו מגמות חדשות ומגוונות. אחת המגמות הרווחות כיום היא מגמת השילובים,  של רכישת ספה אחת, רחבה וארוכה, שפעמים רבות תתפרש על פני קיר שלם בחלל המגורים ואת המראה ישלימו כורסאות בודדות והדומים.
ספת שזלונג, הינה קלאסיקה נצחית. היא אמנם טיפה פחות נוחה לאירוח בישיבה אך אין כמוה נוחה להשתרעות מול טלוויזיה. בעת החשיבה היכן למקם את השזלונג בחלל כדאי לחשוב על מקום שלא יחסום את המרחב. המרבצים ממשיכים אתנו גם ל -2017 והם לא מפסיקים להשתדרג. מערכות המרבצים הן ספות נמוכות, לרוב במראה השואב השראתו ממראה כריות דובוניות, עשירות בקפלים. מראה המרבצים נע על מנעד רחב מאוד של סגנונות וניתן למצוא אותו בגרסה הנונשלאנטית שלו ועד גרסה אלגנטית מאוד.
מערכות ישיבה עם ריקליינרים (מנגנוני כוונון) הן מערכות נוחות המציעות חוויית ישיבה הנמתחת עד לשכיבה כמעט מוחלטת. מדובר במערכת שניתנת לכיוונון בהתאם לתנוחת הגוף הרצויה. ניתן לשבת בה זקופים או להתכרבל עליה כשהיא במצב מאוזן.

הגודל כן קובע
גודל החדר קובע את גודל הספה ומיקומה שכן הספה צריכה להתאים למבנה החלל (מרובע, מלבני וכד’ ) ולא להפריע או לחסום את התנועה והזרימה הטבעית במרחב.

אל תקנו עם העיניים. ההתנסות חשובה מאוד
הספה צריכה להיות נוחה לכם. נסו לשבת עליה לפני הרכישה ולהרגיש האם היא מתאימה. יש מי שאוהב מצע רך, אחרים מתחברים דווקא לספות קשיחות יותר. השענו לאחור ותרגישו האם המגע עם המשענת נעים לכם. נסו לשבת כמו שאתם יושבים בבית, השתרעו לאחור ותרגישו חופשי. רק כך תוכלו לבחון את ההתאמה.

חומרים
החומרים הרווחים כשמדובר בריפוד, הם הטקסטיל והעור. שתי משפחות החומרים מציעות מגוון עשיר של חלופות. בחירת החומר תלויה במידת השימוש בספה. כשמדובר בטקסטיל חשוב להבין שבדים סינטטיים בצבעים כהים יותר וכיסויים נשלפים, קלים מאוד לניקוי ותורמים לשימור מראה הספה לאורך זמן. הדפסים, מעבר להיותם מעודכנים ומושכי תשומת לב, משמשים כאלמנט הסוואה מעולה כשמדובר בכתמים או לכלוך מינורי. גם כשמדובר בעור, יש עור בעיבוד דוחה כתמים ועיבודים אחרים, מרהיבים, אך נחשבים לסופגים ומוכתמים בקלות, אלא שמי שמאוהב בחומר הטבעי, יראה בסימני הזמן דווקא יתרון. אורך חיי הספה נגזר מהחומר ממנו עשויים השלד והקונסטרוקציה שלה. ספה מעץ מלא או ברזל תהנה מחיים ארוכים יותר.

סגנון
סגנון הספה יקבע את מראה החלל. בין אם הסגנון הוא מודרני או רטרו רצוי לבחור ספה בצבעים שקטים וניטרליים. שאר חלקי מערכת הישיבה כמו כורסאות והדומים יכולים להיות מרופדים בטקסטיל צבעוני יותר. הנחיה זו מתאימה גם לבחירת כריות. כריות בסיס בגוונים שקטים ישתלבו עם כריות צבעוניות נועזות יותר. באופן הזה תכניסו צבע לחלל, אך לא באופן משתלט.

 

לבחירת הספר המושלמת שלכם – לחצו כאן >>

Facebook
Twitter
PINTEREST