אחד ההיבטים החשובים בתכנון ובחירת חלונות קשור בתפקוד האקוסטי של החלונות – היכולת שלהם לבודד רעשים לא רצויים. כיום, לאור שאיפת האדם לנוחות ואיכות שהייה במבנים, קיימת מודעות רבה לנושא ודרישה לפתרון מותאם ואיכותי.

החלון מהווה קשר אקוסטי בין פנים המבנה לסביבתו החיצונית. בתכנון ויישום חלונות יש לגשת במבט כולל הלוקח בחשבון את כל ההיבטים העלולים להשפיע על תחושת ה”רווחה” ואיכות החיים במבנה.

החיים המודרניים מזמנים אל אוזנינו רעשי סביבה חיצוניים רבים ומגוונים, בתחומי תדר ועוצמה שונים. רעשים חיצוניים אינם בהכרח רק מפגע. לדוגמא ציוץ ציפורים…

מקורות הרעש החיצוני נחלקים על פי מקור הרעש, מיקומו היחסי לחלון, המרחק, העוצמה, תחום התדרים, משך ותכיפות הרעש (רציף, מונוטוני או משתנה, מקוטע, אקראי וכו’) ועוד.

רעש חיצוני נפוץ הוא רעש כלי תחבורה. סמיכות לכביש סואן, מסילת רכבת, שדות תעופה. רעש אחר קשור במפעלי תעשייה, מלאכה, סמיכות לגנים ציבוריים, מרכזי קניות ותרבות, מגרשי משחק וגני ילדים. רעש סביבתי אחר ולא פחות מעיק הוא שכנים קולניים, האזנה קולנית למוזיקה וכד’.

בעבר, האפשרות למבני מגורים או משרדים בסמוך למוקדי רעש מובהקים כגון שדות תעופה או כבישים סואנים, נפסלו מראש ע”י כל מי שיכל לאפשר לעצמו אלטרנטיבה אחרת. כיום, באמצעות מדידה סטטיסטית ופיזיקלית מדויקת של עוצמות הרעש, תדירותו, משכי הרעש ושאר הנתונים הרלוונטיים, ניתן להתאים פתרונות איכותיים לבידוד המעטפת בכלל והחלונות בפרט.

מבנה האוזן האנושית, מורגלת  בשמיעה וסינון יחסי של רעשי הרקע (בתחום תדרים מוגבל), בעיקר כשהם מונוטוניים ורציפים בתדר ועוצמה. לעומת זאת שינויי במופע, בעוצמה, בתחום תדר, שינויים אקוסטיים ברעש, מורגשים מיד ויוצרים תחושת הפרעה. אדם זר הנכנס מאזור שקט יחסית למרחב רועש, ירגיש מיד בעוצמות רעש מעיקות. לעומתו, אדם השוהה בתוך מרחב סואן יחוש “נורמלי” למרות הפגיעה הישירה בו, בתפקוד וביעילות, ברמה הפסיכולוגית, הפיזיולוגית, באיכות החיים שלו ובתחושת “רווחת החיים” (well being””) שלו.

התפקוד האקוסטי של החלון מושפע מגודל החלון, סוג הזכוכית, מבנה ועובי הזכוכית, פרטי החיבור והאיטום למסגרת, הרכב ומבנה המסגרת,  אופן עיגון המסגרת בקיר  ופרטי חיבור הממשקים בין החלקים הקבועים והניידים במערכת החלון.

אם בעבר, ההתייחסות אל רעשי חוץ הייתה כללית וגורפת הרי שכיום ההתייחסות ספציפית ומותאמת. מקצועית, יש לבחון את מקורות הרעש הצפויים ולהגדירם:  עוצמות, תדרים, משכים, זמני מופע וכד’.

בתנאים מסוימים, המושפעים מתדר הרעש, גודל הזכוכית ומבנה החלון, עלולה להיווצר “תנודת תהודה” מעיקה, בנוסף להפרעת הרעש. “תהודת לוח הזכוכית” מופיעה בתדרים נמוכים ומושפעת בעיקר מגודל החלון ומסגרתו, בדומה לתנודה מ”בום” על קולי או פיצוץ רחוק. “תהודת תדירות התאמה” מופיעה בעיקר בתדירויות בינוניות וגבוהות ומושפעת בעיקר מעובי הזכוכית. קיים קשר ישיר בין עובי הזכוכית ל”תדירות ההתאמה” שלה.

המשמעות היא שהתייחסות כללית, תניב הוצאה כספית שלא תיצור בידוד מיטבי המותאם לסוג רעשים נתון. לדוגמא, לחסימת רעשי תחבורה (שהינם בפס רחב, בתדר נמוך) יש להשתמש בזכוכית דקה יחסית לעומת חסימת רעשים בתדר גבוה, שלמנעם, יש להשתמש בזכוכית עבה יחסית. ככלל, ככל שעובי הזכוכית גדל ההתאמה תהיה לסינון רעשים בתדירות נמוכה ולהיפך.

שיפור מהותי בבידוד אקוסטי בשימוש ב”זכוכית בידודית כפולה” או משולשת, “טריפל”. גם כאן יש משמעות לעובי לוח הזכוכית החיצונית, המרווח בין הזכוכיות, תכולת הנפח הפנימי בין לוחות הזכוכית (אויר, “ריק”-ואקום, או גז ארגון), ועובי הזכוכית הפנימית.

חלון האטום בזכוכית בודדת בעובי 4 מ”מ משיג בידוד אקוסטי של כ-25 דציבל, 30 דציבל בזכוכית בעובי 10 מ”מ  ולעומתם, בידוד בזכוכית בידודית בעובי 4 מ”מ תיצור בידוד של 40 דציבל .

בידוד אקוסטי משופר משמעותית ניתן להשגה באמצעות  שימוש בלוחות “זכוכית משוכבת”, הבנויה משתי שכבות דקות זכוכית דקות, המודבקות זו לזו בטכנולוגיה ייחודית, שביניהן שכבת פילם פלסטי,  p.v.b )), המשולבות במערכת זכוכית בידודית.

לכל חומר יש “מקדם העברה אקוסטי” סגולי, הקובע את מהירות העברת הקול ו”איכותו”. לשם השוואה, מהירות התפשטות הקול באוויר היא 344 מטר בשנייה ובזכוכית 5000 עד 6000 מטר בשנייה. התייחסות לחומרי המסגרת, ממשק החיבור ביניהם, אופן קיבועם לקיר כמו גם פרטי החיבור והאיטום של החלקים הניידים והנייחים תשפר את רמת הבידוד האקוסטי ולא תהווה “גשר קול” מהחוץ אל הפנים..

לסיכום:

  1. חשוב לבחון במדידה מקצועית את נתוני מקור הרעש.
  2. יש להתאים את עובי ומבנה הזכוכיות לבידוד אקוסטי מיטבי.
  3. יש להתאים את הרכב חומרי המסגרת, קיבועה למעטפת ומידותיה לנתוני הזכוכית הרצויה.
  4. ניתן ליצור בידוד אקוסטי נוסף באמצעות בידוד התריסים ושתילת צמחיה מותאמת בחיץ, לפני החלון.

לבחירת חלונות – לחצו כאן >>

Facebook
Twitter
PINTEREST