הדור השלישי של התריסים כבר כאן: מערכות חכמות, שמאפשרות לתזמן מראש תרחישים לשליטה בתריסים, בסוככים, בשערים ועוד, משלבות בתוכן אמצעי ביטחון למניעת תאונות ופריצות ומתפקדות כחלק אינטגרלי מהבית החכם. איך תבחרו את המערכת הנכונה ומה כדאי שיהיה בה? מדריך למשתכלל

צלם: אלי גרוס

כשהופיעו תריסי הגלילה הראשונים, אף אחד לא חשב שפעם הם יופעלו באמצעות חשמל. ואז, כשהופיעו התריסים החשמליים, זה נראה כמו שיא התחכום. עכשיו, בעיצומה של מהפכת הבית החכם, מגיעות גם מערכות מתקדמות לתחום התריסים. מה הן מסוגלות לעשות ולמה, אם בכלל, זה טוב לנו?

“מערכת שליטה בתריסים היא מערכת חכמה, המתחברת למנגנונים חשמליים שונים בבית, ומפעילה ומפסיקה אותם על פי תרחיש שהוגדר מראש או בפעולה יזומה”, מסביר ארז פורת, מנהל מותג קליל קונטרול משפחת מוצרים עתירי טכנולוגיה לשליטה בפתחי הבית מבית קליל. מערכות אלה, שהולכות ונעשות מורכבות, הופכות גם את תהליך הבחירה בהן לכזה. כדי לפשט את התהליך, מציע פורת כמה עצות ונקודות למחשבה, שיסייעו בקבלת החלטה מושכלת בנוגע למערכת המתאימה לכם, כזו שתוכיח את עצמה לאורך שנים.

צלם: אלי גרוס

למי מתאימה מערכת שליטה בתריסים?

למי שמחפש איכות חיים: לסגור את כל התריסים בבית בלחיצת כפתור אחת, להתעורר בבוקר לאור קרני השמש הבוקעות מהחלון שהתריס שלו נפתח בדיוק בשעה שקבעתם – פינוקים קטנים, שתורמים לאיכות חיים טובה יותר.

למי שרוצה לחיות ירוק: ניהול נכון של הטמפרטורה והאור הטבעי בבית חוסכים אנרגיה. אם אכפת לכם מהסביבה – אתם רוצים לחסוך באנרגיה. כן, זה כל כך פשוט.

למי שרוצה לחסוך כסף: נכון, מערכות מהסוג המדובר עולות כסף, אבל בטווח הארוך הן חוסכות בהוצאות האנרגיה, ולעתים גם בנזקים, מרוחות וגשם, למשל. התוצאה הישירה היא חיסכון בכסף.

למי שרוצה לשדרג בנוחות: ניתן לשלב את המערכת בשלב שיפוץ הבית, תוך שילוב מינימלי של חוטים בקירות.

צלם: אלי גרוס

מה צריך לבדוק לפני שמזמינים?

זה מתאים לתריסים שלנו? בדקו שהמערכת שאתם שוקלים להתקין עובדת באופן מושלם עם התריסים שבחרתם, אבל מסוגלת להתנהל גם מול תריסים חשמליים אחרים, כך שאם תחליפו אותם בעתיד, לא יהיו לכם הפתעות.

רק תריסים? חפשו מערכת שמסוגלת לטפל במגוון רחב של פתחים ומנגנונים – תריסים חשמליים, סוככים, שערי חנייה ואפילו תאורה. יתרה מכך: קליל קונטרול, למשל, מציעה אפשרות לשלוט בסוככים ותריסים במקביל ובתיאום מלא.

האם המערכת בטיחותית? מערכות שעומדות בכל התקנים – ישראליים, אירופיים ואמריקאיים, כוללות אפשרות לבלימה אוטומטית של התריס במקרה שחיישן המותקן בו מזהה עצם או עציץ שמונח על אדן החלון. אל תוותרו על התכונה הזו.

שלט רחוק, מתג או שניהם? בנוסף לאפשרויות הסטנדרטיות של שלט רחוק או מתג בקיר, אפשר למצוא גם שלט המופעל בנפנוף ולא במגע (מאפשר לפתוח ולסגור תריסים גם בסביבה שבה הידיים עלולות להיות מלוכלכות, כמו מטבח, מוסך וכדומה) ואפילו מערכת שניתן להפעיל עם שלט רחוק ומתגים במקביל, ללא צורך בהתקנות מיוחדות. כשאתם בוחרים, שימו גם לב שהשלטים ידידותיים למשתמש, נוחים להפעלה ומעוצבים לטעמכם.

כמה תרחישים המערכת מציעה? רק כשתתקינו את המערכת תגלו כמה היא שימושית, ולכן כדאי לוודא מראש שאפשר להגדיר בה מספיק תרחישים. קליל קונטרול, למשל, מציעה אפשרות להגדיר עד 100 תרחישים שונים בשבוע והתייחסות לשש קבוצות מכשירים שונות (כל התריסים בבית, כל התריסים בצד המערבי, רק חדרי הילדים וכו’).

איך מפעילים תרחיש? ודאו שלתרחישים יש שלושה מנגנוני הפעלה: יזום – בלחיצה על כפתור בשלט או על מתג בקיר; בשעות קבועות ולפרקי זמן קבועים – כמו לסגור תריס במרפסת האחורית כל יום בשעות 14:00-16:00; באירועים משתנים – כמו שעת כניסת השבת ויציאתה.

האם יש תרחיש אקראי? במערכות מתקדמות קיימת אפשרות להפעיל תרחיש לפתיחה וסגירה אקראיות של התריסים, כדי להסוות את העובדה שהבית ריק מאנשים. הדבר מתאים במיוחד למי שמתכננים היעדרות ממושכת או שנעדרים מהבית בתדירות גבוהה.

האם המערכת מסוגלת להתמודד עם שינויי מזג אוויר? תוכלו לשלב במערכת חיישן אקלים, המזהה משבי רוח, ומאפשר למערכת לסגור או לפתוח תריסים בהתאם לשינויים בעוצמת הרוח ולהגדרות שנקבעו מראש. חיישן גשם, לעומת זאת, יסגור את התריסים כשיזהה טפטוף, ויפתח אותם כשהגשם ייפסק. בחרו מערכת שמציעה את האפשרויות האלה – זה נוח יותר ובטיחותי יותר.

האם יש אחריות ארוכת טווח? אחריות מורחבת של 7 שנים, כמו שמציעה חברת קליל, חלה הן על רכיבי מערכת קליל קונטרול, הן על התריסים והן על ההתקנה, כך שהיא מעניקה לכם שקט נפשי מלא. בדקו שהמערכת שאתם בוחרים עושה לא פחות.

צלם: אלי גרוס

השאירו פרטים או צרו איתנו קשר באתר החברה או  בטלפון 8555* ובאולמות התצוגה.

 

 

Facebook
Twitter
PINTEREST