אחת ממגמות המגורים מצביעה כיום על התכנסות בדירות קטנות יותר, הדורשות התייחסות יתרה לרמה הפונקציונאלית. מיטב היצרנים השכילו לייצר התמחות נישתית ולייצר קולקציות פרטי ריהוט הנדרשים לאבזור דירה שכזו

מגמות המגורים של העתיד מאופיינות בהתכנסות בדירות גדולות פחות אך חכמות ופונקציונאליות יותר. בדירות קטנות הגודל כן קובע ולכן מחייב חשיבה פרקטית וירידה לפרטי פרטים בכל הנוגע לצרכי המגורים ועיצוב החלל.
האחסון בדירה קטנה דורש פתרונות חכמים המאפשרים ניצול מקסימאלי של החלל. פרטי ריהוט שמשלבים יחידות אחסון, ארונות בעלי פתיחה דו כיוונית, רהיטים ניידים רב שימושיים או יחידות אחסון המתוכננות לכל גובהו של הקיר וחוסכות שטח רצפה הן רק חלק מהדוגמאות לפתרונות התכנון הפונקציונאלי. היצרניות המובילות שמשקיעות בפיתוח המוצרים משיקות שנה אחר שנה קולקציות מעוררות השראה. שולחן אוכל שמשמש גם כשולחן עבודה, שולחן סלוני שבמשיכה קלה הופך לשולחן אירוח רב משתתפים, ספסל ישיבה שיש בו ארגז לאחסון,  ספרייה שהיא גם מרכז מדיה, יחידת אחסון ופינת עבודה. ספה על גלגלים תהיה פרקטית במיוחד בשל העובדה שניתן להזיזה בקלות ולהשאיר חלל מרווח ואם היא נפתחת בנוסף למיטה וכוללת ארגז מצעים, הרווח משולש. באופן כללי, כשמדובר בחלל קומפקטי, רצוי לחשוב במונחים של צמצום והתרחבות –  מיטה מתקפלת כמו גם ריהוט מתקפל דוגמת כסאות ושולחנות יהוו פתרון מושלם כשמגיעים אורחים ויחסכו מקום בחלל בימים של שגרה. מחיצות דקות מחומרים בדרגות שקיפות שונות, כגון עץ, פלסטיק או קירות זכוכית שקופים או חצי שקופים יוצרים חלופה למחיצה ומאפשרים, בו בזמן, מבט רחוק יותר שמעניק תחושת מרחב.  קירות הזזה וקירות מתקפלים שנפתחים ונסגרים לפי הצורך מאפשרים להסתיר ולגלות חלקים מהחלל. מאחר ואי-אפשר להגדיל פיזית את החלל, ניתן  בעזרת עיצוב נכון, משחקי צבע ותאורה ליצור בו אשליה של עומק, גובה ונפח. את אשליית העומק ניתן ליצור על ידי שימוש בידיות שקועות או חתוכות, מדפים פתוחים, חלון זכוכית או הדפס עם פרספקטיבה תלת מיימדית. אם רוצים ליצור רצף ולהעניק תחושת מרחב מאוורר, מומלץ  לצמצם את נוכחותו של ארון מסוים בחלל, באמצעות צביעתו בגוון של הקיר. מאחר וחלל מואר נראה גדול יותר מומלץ להרבות בכמות האור הטבעי והמלאכותי. התקנת  חלונות גדולים שיכניסו  את החוץ פנימה ויצירת מרקם תאורה באמצעות שימוש בסוגים שונים של גופי תאורה יעשו את העבודה. שילוב של תאורת לד מתחת לרהיטים, למשל, יעניק אשליה של עומק ורוחב ופסי צבירה מאובזרים בתאורה שוטפת חלל יעניקו תחושה של גודל ומרחב. הדירה הקטנה של העתיד קטנה אבל ממזרה, עתירת חכמה ומעודכנת.

לצפייה בספות ומערכות ישיבה בסגנון אורבני לחץ כאן>>

Facebook
Twitter
PINTEREST