כמו תערובת תבלינים מופלאה, שילוב נכון של סוגי תאורה שונים הוא המרכיב הסודי של מטבח מושלם. זרקור על האור.

בחרתם צבע וגימור לארונות. מצאתם כיסאות בגובה ובמראה הרצוי. וידאתם שיש יחס מושלם בין מוקדי העבודה בחלל שעיצבתם. זהו, המטבח שחלמתם עליו – מוכן ומזומן לכבודכם, נכון? אז זהו, שעוד לא, נשאר לכם פרט חיוני נוסף, זה שישלים את התמונה – תאורה. היא זו שתדגיש את העיצוב, תמקסם את יעילות החלל ולא פחות חשוב מכך – תנעים את זמנכם בו.

מקובל לחלק את תאורת המטבח לפי אזורים:

תאורה כללית – ממוקמת בדרך כלל בתקרה, ומומלץ שתהיה כזו שמפזרת את האור (“תאורת שטיפה”) ולא מרכזת אותו (ספוטים), כדי שהמטבח יהיה מואר באופן שווה.

תאורת אי / שולחן אוכל – מנורת אהיל תתאים כאן במיוחד, משום שהיא תאיר את המשטח מבלי לסנוור את היושבים סביבו.

 

שילוב אופטימלי של סוגי תאורה שונים: תאורה כללית (בתקרה), תאורה של משטחי העבודה (מתחת לארונות ומעליהם) ושל שולחן האוכל (אהילים תלויים). מעצבת פנים: דלית ונגרובסקי, צלם: אלעד גונן

 

אהילים בקו עכשווי מעל אי. אדריכלית: אורלי אמיתי, צלם: שי אפשטיין

תאורה מעל משטחי העבודה – כשיש ארונות עליונים, התאורה תמוקם מתחת להם, במטרה להאיר את משטחי העבודה במטבח. לתאורה זו יש חשיבות רבה, משום שהיא מבטיחה שהצל שאנחנו מטילים על המשטח, בגלל התאורה הכללית בחלל המטבח, לא יפריע לנו בעבודה. מאותה סיבה גם תאורה לבישול מעל לכיריים תתגלה כתוספת חיונית, בין אם היא מהווה חלק מקולט האדים, ובין אם תמקמו אותה במדף/ארון מעל לכיריים

 


תאורה למשטח העבודה, הממוקמת מתחת לארון. צלם: בני אדם

תאורת פנים – תכננתם ארונות עמוקים במיוחד, כמו ארונות מזווה? מומלץ להתקין בהם תאורת פנים, במיוחד כזו שנדלקת באופן אוטומטי עם פתיחת הדלתות, מה שיחסוך הרבה תסכול כשמחפשים בהם פריט זה או אחר. גם בארונות בעלי מדפי זכוכית, ארונות בר או ארונות תצוגה אפשר לשלב תאורה, שתוסיף לחוויית העיצוב.

תאורת אי ותאורה מתחת לארון. אדריכלית: אורית כוכבי, צלמת: שירן כרמל

אור ואווירה

כמו בשאר הבית, גם במטבח מומלצת תאורה צהובה (ולא לבנה), המקרינה אור חם וטבעי ויוצרת אווירה נעימה. גופי התאורה המתאימים למטבח הם לדים, נאון ו-PL, החסכוניים בחשמל ושאינם מחממים.
שימו לב, שאת תכנון התאורה יש לבצע עוד בשלב תכנון המטבח, במקביל לתכנון נקודות החשמל. יש משמעות גם למיקום המפסקים, ולכן מומלץ שמעצב המטבח יתכנן את התאורה ויגיש ללקוח תוכנית חשמל מסודרת.

 

תאורה קלאסית תלויה מעל אי. מעצב פנים: גרשון צור, צלם: דניאל שכטר.

 

תאורה תלויה מעל האי. מעצבת פנים: לימור בן הרוש, צלם: דניאל שכטר

 

תאורת פנים בארונות ובוויטרינה. צלם שי אפשטיין

נשמח לייעץ לכם בתכנון מטבח, השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

Facebook
Twitter
PINTEREST