הבניינים גובהים, הדירות קטנות, שיפוצים מאסיביים מומרים בהלבשה מקצועית של חללי הפנים.
על שלושה טרנדים שקרנם הולכת ועולה

העשור האחרון הוא בגדר מאיץ תהליכים המהיר ביתר (בינתיים) שהצליחה לייצר האנושות. הדורות מתקצרים, תהליכים מואצים, בניינים נבנים במהירות, הטכנולוגיה מאתגרת ומכתיבה סדרי עולם חדשים, המשפיעים על האופן בו אנו צורכים, מעצבים, מתלבשים ועובדים. שלושה טרנדים תואמי תקופה.

המשרד הביתי

אחד השינויים המהותיים שהביאה עמה ההתפתחות הטכנולוגית הוא האופן בו אנו עובדים. המשרד המסורתי, במגדל מסחרי, עם חברים לחדר, מפנה מקומו לעמדות עבודה מהבית. למה לצאת מארבעת הכתלים אם הטכנלוגיה מאפשרת לנו לנהל הכל מהעמדה הביתית. למעשה אם נחשוב על זה אנחנו מנהלים הכל דרך הסמארטפון הקטן שהפך להיות עוד איבר בגופנו. הדבר דורש סוג אחר של דפוסי התנהגות וניהול, אך אין ספק שהמשרד המודרני יושתת ברובו על עובדים שיעבדו מביתם. מבחינת עיצוב החלל, מקבל המשרד הביתי תשומת לב ומצליח לייצר פתרונות לא רעים בכלל.

“היתרון הגדול במשרד ביתי הוא שהוא חוסך את זמן הנסיעה למשרד, אך הסכנה היא שהמשרד יהפוך לבית שלך, לכן חשוב שיהיה מנותק משאר הבית ויקבל התייחסות של יחידה נפרדת. אם ניתן, חשוב מאד לייצר כניסה חיצונית שלקוחות לא יתערבבו עם החיים האישיים של דיירי הבית.” מסביר האדריכל ירון בייקר. “הרצון לשלב בין כל העולמות- קריירה, משפחה וזמן אישי, בשילוב הטכנולוגיה המתקדמת (וכמובן עומסי הכבישים) הובילו רבים לעבוד מביתם, ולא רק עצמאיים.” מחזקת את הרעיון בבסיס המגמה, מעצבת הפנים שני אוסישקין דריי, בוגרת בית הספר לעיצוב אולטימה, ומוסיפה “לא תמיד נוכל להקדיש בבית חדר לטובת המשרד אך בתכנון נכון ויצירתי ניתן למצוא פינות עבודה בבית ולתכנן כך שיהיו פרקטיות לעבודה, אינטימיות במידה ויחד עם זאת- יעניקו השראה ותחושת כיף למשתמש בהן.”  מיטב היצרניות מציעות כיום פרטי ריהוט למשרד הביתי. מדובר בעיקר בפריטים שזכו למגע מעוצב, חפים מהאפרוריות המשרדית המוכרת. ברוב המקרים, הפריטים מתוכננים עם מגוון רחב של פתרונות אחסון ויכולת לכסות את מראה המשרד המבולגן בשעה שמגיעים אורחים. כשמדובר בעיצוב המשרד הביתי קיימת נטיה להזניח את הכסא וזאת טעות. פינת המשרד הוא אחד המקומות השמישים ביותר בבית והישיבה הממושכת מול מחשב מחייבת בחירה בכסא ארגונומי, אורטופדי שיעשה את העבודה וישמור לכם על הגב. קיימים כיום כסאות אורטופדיים בעלי קו עיצובי מובחן, עמידים לאורך זמן ונוחים לישיבה.

דירות קומפקטיות

הדירות הקומפקטיות הן תולדה של צפיפות הולכת וגוברת בעיקר במרכזי הערים. בניה המאופיינת לגובה יותר מאשר לרוחב, יוצרת דירות קטנות יותר שמחייבות התייחסות מבחינת פרטי הריהוט המשולבים בהן. כיום התפתחה נישה אדריכלית המתמחה בתכנון חללים צרי מידות המעניקים דגש על חלוקה חכמה של חללי הפנים, יצירת מקומות אחסון מתוחכמים ושילוב פרטי ריהוט מולטי פונקציונאליים. חברות המתמחות בתכנון פרטי ריהוט המיועדים לחללים מיניאטוריים, יציעו למשל פינת עבודה המשלבת שולחן משרד וספריה מרשימה, כשבדחיפה קלה הופכת כל יחידת הקיר לחדר שינה המאפשר לארח אורחים, שולחנות אוכל קטנים שבמשיכה גדלים לשולחנות שיכולים לארח גם 10 ו- 20 סועדים, ספות הנפתחות למיטה ומאובזרות בארגזי מצעים נוחים לתפעול ופרטי ריהוט כגון כסאות ושולחנות המאופיינים בקוים מינימליסטיים היוצרים אוורור ומעניקים זרימה נכונה בחלל.

הלבשת הבית

אחרי שכולנו הבנו שבמחי צביעת קיר וליקוט שתי כריות נוי הבית כולו יכול לשנות פניו, הלבשת הבית עולה מדרגה. ההתייחסות המתפתחת להלבשת הבית הולכת ותופסת לעצמה מקום של כבוד ומשתווה למהלך של שיפוץ יסודי. אם בעבר הסתפקנו בשתי כריות וקיר צבוע הרי שהיום הלבשת הבית היא תהליך מרתק המתחיל מיצירת לוחות השראה, גיבוש סגנון, בחירת פלטת גוונים ורמת דיוק גבוהה יותר בכל הקשור לבחירת הפריטים. כשיוצאים למסע ליקוט ורכישת הפריטים, קל מאוד להתאהב במגוון רחב של אלמנטים. המצב דומה לביקור ילד בחנות צעצועים. אנחנו שוכחים את עצמנו – רגע מאוהבים במינימליזם ודקה אחרי המראה הכפרי כובש אותנו. הטרנד האקולוגי מושך אותנו לבקר בחנויות המציעות פרטי עץ המיוצרים מקרשי סירות דייגים שהתפרקו וממול סלון עור בעל עיצוב מובחן מושך את תשומת ליבנו ומשכיח אג’נדות ואידיאלים שרק לפני זמן קצר היו כל עולמנו. הקסם הגדול של הלבשת הבית היא העובדה שברוב המקרים לא תצטרכו לשבור קירות ותתמקדו בהחלפת הקיים בחדש ובתוספות קוסמטיות, שהמורכבת ביותר בהן היא צביעת החלל. מעצבי פנים רבים מתייחסים להלבשת הבית כפרויקט כבד משקל שדורש חשיבה עמוקה ומקיפה. יכול להיווצר מצב בו הסלון שייבחר יהיה מעור בעל מראה כפרי בעוד פינת האוכל תהיה פינה נקיה ומינימליסטית, אך הבחירה בהם היא לא מקרית, יש מאחריה חשיבה של מעצב פנים מנוסה שמוביל את הבחירות ויידע לקשור בין הדברים, להתאים ולייצר זרימה, תוך שמירה על סיפור המסגרת. בלי סיפור, החלל ייראה כמו בליל של פריטים. כשתיצרו סיפור בעצמכם או עם מעצב הפנים שלכם, הבחירות שיבואו יהיו מדויקות יותר. בעת העבודה על חללי הפנים חשוב לייצר עניין, שלא חייב להגיע דווקא מבחירה בפריטים גרנדיוזיים. עניין יכול להיווצר משילוב מרקמים, חלק לצד מחוספס או שילוב בין דוגמאות – קווים לצד משבצות, חלק ומודפס, שלבו בין חומרים והרבו לעשות שימוש בטקסטיל – וילונות, כריות, כיסויים או ספה קיימת שתרפדו מחדש. הכל חייב להבחר בקפידה, בהתאמה וחשוב מכל, חייב להיות תואם את טעמכם האישי. אל תסחפו אחר ‘טרנדים לוהטים’ אם זה לא חלק מכם. אם פסל מסוים נכנס לכם ללב, קנו אותו, אך אל תנסו לרצות בבחירות שלכם אף אחד מלבדכם. בסוף אתם אלו שעומדים לגור בחלל והוא חייב לייצג אתכם נאמנה. אחד הטיפים החשובים שכדאי לקחת בחשבון היא העבודה עם הפינטרסט, רשת חברתית מושתתת על לוחות השראה. בפינטרסט תוכלו ליצור לוחות השראה משלכם או להתרשם מלוחות של אחרים. תוך כדי התקדמות, אחרי שתלקטו מבחר תמונות תוכלו להתחיל להבין מה אתם אוהבים יותר, מה הנטיות העיצוביות שלכם, תוכלו להגדיר ביתר קלות את הסגנון העיצובי שלכם.

Facebook
Twitter
PINTEREST