המבחר הרב של היצע הדלתות בארץ, ההשפעה של חומרי היצור והרכיבים השונים על תפעול הדלתות, תפקודן, תכונותיהן ועמידותן לאורך זמן, מחייבים מודעות לכלל השיקולים, לפני קבלת ההחלטה.

1.יעוד הדלתות

יעוד הדלתות הוא המרכיב הראשוני והמהותי בבחירת הדלתות ומכתיב את כל הגורמים האחרים. התאמת חומרי היצור, החיפוי, והפרזול כמו גם מבנה הדלת, החלוקה הפנימית, צורות הפתיחה, מרכיבי העמידות, המאפיינים הנדרשים ועוד חייבים להתאים ליעוד הדלת  והדרישות המתאימות לתפעולה. החלוקה הבסיסית של דלתות נעשית לדלתות פנים או חוץ. החלוקה המשנית נעשית לפי מדורים “רטובים” כגון  חדרי רחצה, שירותים ומטבח,  ומדורים “יבשים” כגון חדרי שינה, משרד, סלון וכד’. ככל שנחדד ונאפיין את יעוד הדלת בפירוט רב יותר, על פי מירב הפרמטרים שבכתבה – סיכויי ההתאמה והתפקוד היעיל לאורך זמן גבוהים יותר.

2. מידות

ישנן מספר מידות על פי השלב בהתקנה. החשיבות הגדולה היא ביצירת “שפה אחידה” בהעברת הנתונים. ישנם תקנים למידות המקובלות לפי סוג המבנה (פרטי או ציבורי) ויעוד הדלת.  להחלטה על המידות יש השלכות לאורך זמן ולכן חשוב לשקול גם צרכים עתידיים כגון אפשרות למעבר כיסא גלגלים, ניוד ומעבר ציוד ואמצעים בעתיד ועוד. בפרויקטים רבים, מקובלת ההתאמה לכל פתח בנפרד. המידות כוללות לא רק את נתוני המשקוף והדלת אלא גם התייחסות למרחבים שלפני הדלת ואחריה, מבחינת השפעתם על כיווני הפתיחה ושיטות הפתיחה. המידות צריכות להתייחס לכל הנתונים  המשפיעים על הובלת הדלת, התקנת המשקופים (או ה”כיס” והמסילות בדלת הזזה), תפעול הדלת ותחזוקתה. רצוי (ומקובל) שגורם אחד יעסוק בלקיחת המידות, היצור וההתקנה.

3. אפשרויות פתיחה

צורות הפתיחה הנפוצות מבוססות על סיבוב צירי ימני, שמאלי, דו צדדי (דלתות “בר”), הסתה על מסילה ימינה או שמאלה, הרמה וגלילה. להגדרת פתיחה על ציר, דמו לעצמכם שעון שמרכזו על ציר הדלת : אם הפתיחה עם סיבוב השעון הדלת מוגדרת “ימנית” ולהיפך. להחלטה על כיווני הפתיחה – השפעה  על אפשרויות ניצול השטח שבסביבת הדלת, הכנות הנדרשות בשלב הבנייה, דרישות לבידוד אקוסטי ותרמי, השפעות עיצוביות ועוד.

4. הרכב חומרי היצור

חומרי היצור חשובים להתאמת הדלת ליעודה ועמידותה לאורך זמן . חשוב לקבל מפרט מחייב של סוג והרכב החומרים, תכונותיהם וכיצד יושפעו מתנאי השימוש בדלת לפי יעודה לאורך זמן. רצוי לקבל “שרטוט חתך” המפרט את מיקום ומידות האביזרים והחומרים שבדלת ובמשקוף. רצוי לקבל בין השאר, נתונים מחייבים לגבי  קיימות, עמידות בחום, אש, קרינת שמש, פליטת גזים רעילים בזמן שריפה, עמידות בלחות, רטיבות ומים, בידוד אקוסטי ותרמי, עמידות בקורוזיה, פריצה וכו’, בהגדרת החומרים.

5. הפרזול ואביזרים נלווים

מעבר לפרזול הפתיחה (צירים, מסילות, ידיות ומנגנוני נעילה), קיימים אביזרים רבים המשדרגים את אפשרויות השימוש בדלת. ראשית בנושא הביטחון והנעילה, הבקרה והתצפית (כולל מנגנוני תצפית, צילום והקלטה, בקרה והתראת נעילה, הזעקה, פתיחה חלקית מבוקרת, מנגנוני בטיחות ומניעת טריקה ועוד). ישנם אביזרים לעיצוב הדלת, מנגנוני נקישה, שילוט, שיפור תכונות הדלת למניעת מעבר אבק, מים, חרקים, אור, קול, חום וכו’.  הצד העיצובי משמעותי ביותר הן בדלת הכניסה והן במדורי הפנים. הדלת מעצם השימוש בה, עשויה להיות גורם בולט ומשמעותי. נושא העיצוב מושפע מהקו הכללי במבנה.

6. העצוב, החלוקה הפנימית, האומנות

הצד העיצובי משמעותי ביותר הן בדלת הכניסה למבנה והן במדורי הפנים. הדלת, מעצם השימוש בה, עשויה להיות גורם בולט, מנחה ומשמעותי. בד בבד קיימת מגמה עיצובית הנוטה להסתרת הדלתות והטמעתן כחלק ישיר מהקיר (משקוף “אפס”) במצב סגור, הסתרתן במצב פתוח, ב”כיס” נסתר,  בתוך הקיר. נושא העיצוב מושפע מהקו הכללי במבנה מחד ועיצוב המדור/ הקיר, מאידך. העיצוב מושפע ממידות הדלת, היחסים הפנימיים בין מרכיביה, מסגרתה, סוג ומנגנוני הפתיחה, הפרזול, האבזור, הגוון והצבע. גורם עיצובי פרקטי נוסף הוא החלוקה הפנימית של משטח הפנים בדלת. חלוקה זו, נעשית לצרכים פונקציונליים ואסטטיים. מבחינה פונקציונאלית, החלוקה ל”כנפיים”, מאפשרת את כל היתרונות ביצירת פתח גדול מחד, ושימוש בכנף אחת לשימוש יומיומי מאידך. חלוקה פרקטית נוספת נעשית במשטח הפנים בגוף הדלת עצמה, לצרכי החדרת אור, זרימת אוויר, מעבר חיות בית וכד’, באמצעות פתיחה חלקית של “חלון”, בגוף הדלת, או משטח זכוכית הנתונה במסגרת כחלק מובנה בדלת. חלוקה לצרכי עיצוב גרידא, נעשית באמצעות שילוב חומרים שונים כגון זכוכית אומנותית, שילובי מתכת אומנותיים, תבליטי עץ, שינויי מרקם, “משחקי”  ציפוי, גוון וצבע.

 

נקודות נוספות בכתבה הבאה…(חלק ב’)

לבחירת דלתות המתאימות לביתכם – לחץ כאן>>

Facebook
Twitter
PINTEREST