לפעמים נדרשים שניים או שלושה טיפים כדי לשנות את מראה התוצאה הסופית של הבית מקצה לקצה. כשמדובר בטיפים אפקטיביים אין כמו לשאול את מי שעוסקים בתחום ביומיום. פנינו למספר אדריכלים ומעצבים שהעניקו לנו הצצה למערך השיקולים ואפשרו לנו ליהנות מתובנות של ניסיון מצטבר.

  

הטיפים של האדריכל ירון בייקר

לדברי האדריכל ירון בייקר מבעלי המשרד VNY “אחד הדברים החשובים בתכנון חללי הבית השונים הם כיווני האור. מכיוון שהשמש זזה לאורך שעות היום, אנו רוצים ללוות אותה עם ההגדרה הפונקציונאלית של השימושים בבית. כך אנו משתדלים בתכנון למקם את הסלון והחלל הציבורי, שנמצא בשימוש בדרך כלל לקראת סוף היום, בחלקו המערבי של הבית, היכן שהשמש נמצאת בסוף היום. חדרי שינה יכולים להתמקם בחלקו המזרחי של הבית ובכך לאפשר כניסה של אור טבעי בהשקמה. את פינת האוכל רצוי תמיד למקם בקרבת המטבח וליצור מקום אחסון נגיש ואלגנטי לכלי ההגשה.

כשמדובר בחדרי ילדים ממליץ בייקר לתכנן איזור יעודי למשחקים, לאיחסון ובנוסף נישות. “שולחן שהוא חלק מארון, מיטה שהיא חלק משולחן, נישה שמכילה ארון או מיטה, כל אלו מעניקים לחדר השינה עניין ותחושה של ״פינות מוגנות״ שמקנות ביטחון רב לילדים”. בייקר מוסיף כי בסוויטת ההורים צריך לתת כבוד למיטה ולהיקפה, לאפשר מקסימום נגישות סביבה ורמה ארגונומית גבוהה לשימושים השונים כגון צפייה בטלויזיה, שידות צד, גב מיטה גבוה ועוד.

 

הטיפים של מעצבת הפנים ארנה היימברג

לקראת סיומה של המאה שעברה, הגיעו למערב גישות של תרבויות עתיקות, שהוסיפו מימד לתפיסות האדריכליות, כגון התייחסות לאנרגיה, איזון ותכנון עם זרימה. הפאנג שוואי, היא אחת השיטות הנהוגה במזרח מזה 4,000 שנה ובשני העשורים האחרונים ביססה לעצמה מקום של כבוד גם בתרבות המערבית. השיטה מיישמת איזון אנרגטי במבנה תוך חיבור לאדם ולסביבה בה הוא נמצא. בסיס השיטה הוא בחינת יחסי היין והיאנג. למשל, מקום יאנגי גבוה, בהיר, פתוח, גורם לנו לעסוק בפעילות חברתית, מפגש עיסקי, העלאת רעיונות חדשים וכיו”ב, בעוד מקום יאני מעט חשוך, נמוך ורך, יזמין אותנו להתרווח להרגע ולנוח. מקום מגוון לפעילות שקטה, שיחה אינטימית, קריאה וכמובן שינה טובה. לכן, בבית, החדרים המוגדרים יאנגים, יהיו חדרי רחצה, מטבח, חדרי משחקים וחדרי עבודה. וחללים יניים, יהיו חללי הקריאה, חדרי השינה ופינת האוכל המשתפחתית.

בתים בהם נחוש טוב הינם אלה המאוזנים והמתאימים לבעליהם. עיצוב המודע לאלמנטים אלו נותן את האפשרות בידינו לנווט יותר ובכך להשפיע על חיינו ועל האנרגיה שלהם.

אירנה היימברג, בוגרת אולטימה מעניקה טיפים אפקטיביים לתכנון יין ויאנג: בתים או דירות בהם התקרה נמוכה ניתן לאזן באמצעות כמות גדולה של אור טבעי או מלאכותי, צבעים בהירים, משטחים חלקים, קירות לבנים, מעט אלומניום. בית או חלל  יאנגיים רצוי לרכך עם וילונות, שטיחים, אהילים, תאורה נמוכה ורכה, יותר פרטים תמונות וריהוט.

 

הטיפים של האדריכל אורון מילשטיין

לדברי מעצב הפנים אורון מילשטיין, “שילוב אלמנטים המושפעים מאופנת העילית הבינלאומית יסיעו ביצירת  בית מודרני, אופנתי בעל קו צעיר, רענן ויחודי, תוך הקפדה על ביצוע הקשרים מושכלים בין אלמנטים המאפיינים את המבנה הארכיטקטוני וגימוריו לבין עיצוב פנים הבית”. כך נותן מילשטיין כדוגמה בית בו יצר בפינת האוכל חיפוי אלגנטי באמצעות לוחות MDF  בחיתוך פאזה. את הלוחות חיפה בפורמייקה בגימור אלומניום ובגוון זהב שהותקנו בהדבקה ישירה על הקיר ללא קונסטרוקציה מקשרת. הקיר הוא קיר כח שממקד אליו את תשומת הלב ומעניק לחלל את אופיו. טיפ נוסף של מילשטיין הוא יצירת קיר בסלון המכיל מגוון פריטים מעוצבים היוצרים מראה תוסס וצבעוני במאסה נכונה בחלל כולו. “במידה ומתכננים ליצור קיר סיפריה שתהווה את מרכז הסלון, חשוב למתן ולהקפיד על מרווחים נדיבים בין המדפים על מנת לשמור על חלל נקי ואוורירי” מסביר מילשטיין.

  

הטיפים של המעצבת שני אוסישקין דריי

חדר השינה המרכזי מייצג מבחינתה של אוסישקין דריי, בוגרת בית הספר לעיצוב אולטימה, את מקדש הזוגיות ולכן חשוב שהתחושה בו תהייה מרגיעה, ונינוחה. אוסישקין דריי ממליצה להעמיק את ההתייחסות הפרסונלית ובמידת הצורך להעניק פתרון שונה בכל צד של המיטה על מנת שיתאים יותר לבן/בת הזוג. שידה שונה, גוף תאורה אחר ואבזור שמשדר את אופי האדם באותו צד מיטה.

 

הטיפים של מעצבת הפנים ויועצת התאורה שרי בר-נע גבעון

“חדרי הרחצה הפכו בשנים האחרונות להיות מעין ספא ביתי, מקום מפלט להירגעות, רחצה ופינוק מסבירה בר- נע גבעון, אף היא בוגרת אולטימה.
בבוקר החדר צריך להיות בהיר, נקי ופרקטי עם אור מחמיא שיתאים לאיפור ולגילוח בעוד שבערב יכול החלל להפוך לאזור התרגעות רומנטי באווירת ספא. חדרי רחצה מגיבים טוב לאור מכיוון שרוב החומרים בהם משקפים אור. באזור הרטוב, מקלחון או אמבט, יש להשתמש בגופים מוגני מים. יש לוודא בתהליך הבניה כי הגוף תקני לשימוש בחדרי רחצה.
בחדר הרחצה ניתן להשתמש ב 4 סוגי תאורה:
תאורת עבודה: גופי תאורה בגובה העיניים משני צדי הפנים על המראה להארת הפנים בצורה אופטימלית. פנים נראים במיטבם כאשר הם מוארים ונראים היטב במראה. יש להימנע מגופים שקועים, הממוקמים בתקרה מעל המראה בשל העובדה שהם יוצרים צל כבד מתחת לעיניים, האף ועצמות הלחיים, לכן אם אין ברירה עדיף להשתמש בגופים שקועים עם כיפת זכוכית לפיזור ולריכוך האור. תאורת המראה העדיפה היא תאורה המגיעה מגופי זכוכית חלבית הממוקמים משני צדי הפנים על המראה או מצדיה בשילוב של תאורה עליונה.
תאורה מדגישה: גוף תאורה השוטף באור ממוקד אזור מסוים ומרשים במיוחד בחדר הרחצה כמו נישה או ארון יפה. אופן ההארה הזה יתרום לאווירה המוקפדת של החדר.
תאורה דקורטיבית: כדאי לשלב לפחות גוף תאורה דקורטיבי אחד, המתחבר לסגנון החלל כולו. הגוף הדקורטיבי הוא גוף נראה לעין המוסר מסר עיצובי חשוב שיוסיף קו אסתטי מובחן לחדר הרחצה.
אלמנט הריחוף:  אלמנט הריחוף (או האלמנט הצף) מקובל מאוד בעיצוב המודרני והוא מתפקד בעיקר כאלמנט דקורטיבי המקנה לפריט המואר תחושה של ניתוק מהקיר.

Facebook
Twitter
PINTEREST